Emapa pobija kolejne rekordy w dziedzinie VRP

vrp optymalizacja tras

Już 218 razy ekipa programistów Emapy zwyciężyła wśród najlepszych światowych drużyn w kategorii zaawansowanej optymalizacja tras z oknami czasowymi (VRPTW). W codziennej bitwie na rekordy Emapa pokonuje takich gigantów jak choćby Quintiq – jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie firm tworzących oprogramowanie do optymalizacji tras oraz CAINIAO – operator logistyczny Grupy Alibaba, właściciela jednego z największych światowych marketplaców – AliExpress.

Aktualne wyniki publikowane przez Instytut Sintef

Emapa tworząc i stale udoskonalając algorytmy VRP, bierze udział w badaniach benchmarkowych Gehringa i Hombergera pobijając coraz to nowe rekordy w dziedzinie VRPTW (Zaawansowana optymalizacja tras VRP z oknami czasowymi). Wyniki te są na bieżąco weryfikowane i publikowane na stronach popularnego europejskiego instytutu badawczego Sintef. Zespół Emapy rywalizuje z przeciwnikami z całego świata w wielkościach odpowiednio 400, 600, 800 i 1000 wierzchołków.

Celem biorących udział w wyścigu Sintef jest zmniejszenie odległości między punktami przy założonej liczbie punktów.

Co VRP oznacza w praktyce?

Ta ścisła matematyka to oczywiście nie tylko prześciganie się w wynikach zdolnych naukowców. Ma ona swoją bardzo praktyczną stronę i przekłada się na konkretne oszczędności w wielu biznesach. Najpopularniejszy problem rozwiązywany przez optymalizację VRP to wyznaczania optymalnych tras przejazdów dla pracowników mobilnych, serwisantów czy przewoźników. Dzięki inteligentnym algorytmom VRPTW, każdy z punktów odwiedzin może mieć inne okno czasowe. Będzie ono również uwzględnione przy optymalizacji, co zdecydowanie odciąża głowę planisty tras.

Innym przykładem optymalizacji VRP jest przypadek kuriera, który w ciągu jednego dnia ma do rozwiezienia kilkadziesiąt paczek. Nierzadko musi zdążyć z dostawą przed zamknięciem (np. biura). Matematyczna kombinacja czasem może pokazać rozwiązania nielogiczne dla ludzkiego mózgu i oka. Przykładem może być pozostawienie punktu znajdującego się tuż przy trasie i powrót do niego za jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *